Cztery pory roku Cztery pory roku

Wiosna, Lato, Jesień , Zima –  Cztery pory roku w  tradycyjnym polskim gospodarstwie rybackim  typu karpiowego. Te cztery pory roku mają ogromne  znaczenie dla zachowania enklaw wodnej przyrody    i wyznaczają rybakom  prace związane z chowem i hodowlą karpia na stawach , które powstawały w naszym kraju już od XII wieku.

Stawy karpiowe idealnie wpisują się w zrównoważoną akwakulturę, która jest promowana przez Lasy Państwowe i Unię Europejską.

Galerie zdjęć Galerie zdjęć

Jesień

zdjęcia przedstawiające odłowy jesienne, przyrodę i krajobrazy w barwach jesieni.

Jesień – od 23 września  do 22 grudnia.

Jesienią rybacy stawowi z Krogulnej przygotowują magazyny rybackie do przyjęcia wszystkich trzyletnich karpi, które będą przetrzymywane w dobrze natlenionej wodzie do pierwszych dni grudnia, kiedy to rozpocznie się sprzedaż .  Jesienne odławianie stawów trwa od października do połowy listopada. W tym czasie  większość stawów opróżnia się z wody, a następnie zaciąga siecią ryby na tak zwane łowiska ,    w dalszej kolejności następuje ważenie , sortowanie   i przewożenie karpia do magazynów   w specjalnych basenach izotermicznych z instalacją tlenową  umieszczoną na samochodach ciężarowych. W tym czasie praca rybaków jest bardzo ciężka i musi być wykonana bez względu na pogodę. Odłowy stawów rozpoczyna się przed wschodem słońca i często kończy późnym popołudniem. W tym czasie zdarzają się już pierwsze przymrozki i opady śniegu. Większość stawów    z których opuszczono wodę i wybrano ryby, pozostaje pusta do wiosennych roztopów, a w tym czasie zimowe mrozy spełniają rolę sanitarną i osuszone tereny dna stawów zamarzają. Teraz rybaków czeka kolejna ciężka praca bo muszą ponownie wszystkie zgromadzone karpie  w magazynach rybackich jeszcze raz odłowić i przewieźć  do punktów sprzedaży, z którymi wcześniej podpisano umowy handlowe. Trzyletni  karp o wadze od 1,5 kg do 2,5 kg zaspakaja potrzeby  konsumentów podtrzymujących piękną polską tradycję związaną ze Świętami Bożego Narodzenia , która uznaje właśnie karpia ( różnie przyrządzanego) za jedną z  głównych  potraw  na wigilijnym stole.